
SOC TECH LAB to organizacja non-profit o określonej misji, wartościach i celach działania. To organizacja nie mająca charakteru organizacji „charytatywnej” czy „projektowej” ale dywersyfikująca źródła dochodów, prowadząca własną działalność gospodarczą na potrzeby realizacji celów statutowych Fundacji. Innymi słowy, Fundacja jest podmiotem ekonomii społecznej.
Za inspiracje i sugestie w zakresie założenia organizacji chciałbym złożyć szczere podziękowania: dr James Gordon Rice (University of Iceland), prof. Berit Helene Johnsen (University of Oslo), Dianie Bulanda (AXIS Stowarzyszenie Pomocy dla Chorych po Urazie Rdzenia Kręgowego), Grzegorzowi Modrzyńskiemu oraz babci – Kazimierze Szpak.
Fundator i Prezes Zarządu, Damian Wojciech Dudała
Obszary działań to: badania społeczne, innowacje społeczne, technologie obywatelskie, cyfrowa partycypacja, transformacja cyfrowa organizacji, przedsiębiorczość lokalna i edukacja. Uczenie się przez całe życie to myśl przewodnia działań Fundacji.
DOBRO WSPÓLNE
Misja Fundacji SOC TECH LAB jest podstawowym wyznacznikiem podejmowanych działań. W swoich działaniach kierujemy się zasadą poszanowania godności, praw i wolności człowieka, zasadami pomocniczości i dialogu oraz ideą dobra wspólnego.
LEGALIZM
Działamy w ramach obowiązującego w demokratycznym państwie prawa, wpływając w ramach demokratycznych procedur na jego doskonalenie. Bierzemy udział w procesie stanowienia prawa jasno określając, w jakim charakterze występujemy – jako rzecznik interesu społecznego czy też w imię innych interesów.
NIEZALEŻNOŚĆ
Nasza niezależność wyraża się m.in. w możliwości niezależnego funkcjonowania w wymiarze merytorycznym i finansowym, czyli np. wolność w decydowaniu o misji, celach oraz metodach pracy. Dbamy o stabilność działalności, w tym zwłaszcza zróżnicowania źródeł finansowania – dywersyfikacja źródeł finansowania. Jesteśmy niezależni od ośrodków władzy i partii politycznych – tj. nie ulegamy wpływom jakiejkolwiek partii i opcji politycznej.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ
Odpowiadamy za wpływ naszej działalności na klientów, a także prognozujemy i uwzględniamy pośredni wpływ tych działań na innych interesariuszy w poszanowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Prowadzimy systematyczną ewaluację we wszystkich obszarach działalności. Reprezentujemy tylko te osoby lub podmioty, które wyraziły na to zgodę. Uwzględniamy też ocenę ryzyka przy podejmowaniu decyzji o realizacji planowanych działań.
RZETELNOŚĆ
Planujemy i realizujemy swoje działania w oparciu o analizę potrzeb klientów wraz z ich otoczeniem. Regularnie ewaluujemy swoją skuteczność w odpowiadaniu na te potrzeby. Nie podejmujemy się działań, których nie jesteśmy w stanie rzetelnie wykonać. Wywiązujemy się z umów i zobowiązań.
PARTNERSTWO
Współdziałamy z innymi podmiotami na zasadach partnerstwa, stawiając wyżej solidarność i współpracę na rzecz dobra wspólnego, niż konkurencję i indywidualny sukces. W sytuacji, gdy zachodzi konflikt wyznawanych wartości, podejmujemy działania przy zachowaniu zasad tolerancji i uznania prawa innych do posiadania odmiennego zdania. Jesteśmy otwarci na współpracę z innymi organizacjami non-profit, partnerami publicznymi oraz biznesem.
*Bibliografia
1. Karta Zasad Działania Organizacji Pozarządowych przyjęta przez Walne Zebranie OFOP, 28 maja 2010 r.
2. Karta Zasad Kujawsko-Pomorskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
3. M. Kozieł (red.), P. Frączak, M. Dadel, Etyka w organizacjach pozarządowych. Standardy w praktyce funkcjonowania organizacji pozarządowych, Warszawa, 2005.