Reskilling
&
Upskilling

w dobie AI.
Festiwal SOC TECH LAB
Wrocław, 23-24 października 2025
Idea Festiwalu
Festiwal SOC TECH LAB to cykliczne wydarzenie poświęcone nowoczesnym rozwiązaniom na styku technologii i innowacji społecznych. Od 2025 roku festiwal funkcjonuje pod nową nazwą, która lepiej oddaje jego interdyscyplinarny charakter oraz nawiązuje do marki SOC TECH LAB – wspierającej zrównoważoną transformację cyfrową, rozwój kompetencji przyszłości oraz współpracę międzysektorową.
Zmiana nazwy z „Festiwalu Innowacji Społecznych i Technologii” na Festiwal SOC TECH LAB wynika z potrzeby większej rozpoznawalności, skrócenia komunikatu oraz podkreślenia integracji obszarów społecznych i technologicznych w jednym, spójnym laboratorium zmiany.
Nowa formuła festiwalu stawia silniejszy akcent na współpracę z biznesem, w szczególności z sektorem IT. Wierzymy, że innowacje społeczne nie mogą istnieć w oderwaniu od rozwoju technologicznego, a mosty między organizacjami non-profit a firmami technologicznymi są kluczowe dla budowania przyszłości opartej na dostępności, inkluzji i odpowiedzialnego wykorzystania technologii.
Reskilling, Upskiling & AI
Tematem przewodnim edycji 2025 jest „Reskilling i upskilling w dobie AI” – odpowiadający na dynamiczne zmiany na rynku pracy, rosnące znaczenie kompetencji cyfrowych i wyzwania związane z adaptacją organizacji oraz jednostek do ery sztucznej inteligencji. Program festiwalu obejmuje panele eksperckie, prezentacje dobrych praktyk, networking oraz warsztaty między przedstawicielami sektora non-profit, JST i biznesu. Jest to 3. edycja Festiwalu. Poprzednie edycje: 1. „Lokalność” (2022) i 2. „Różnorodność w organizacjach” (2023).
Według danych World Economic Forum, w nadchodzącej dekadzie technologie – zwłaszcza generatywna sztuczna inteligencja – zrewolucjonizują aż 1,1 miliarda miejsc pracy na świecie. Pracownicy i organizacje będą musieli wykazać się wyjątkową zdolnością adaptacji, elastycznym podejściem oraz gotowością do nabywania nowych kompetencji w przyspieszonym tempie.
Już teraz ponad 50% pracowników deklaruje udział w działaniach reskillingowych lub upskillingowych – dla porównania, w 2023 roku było to 41%. Oznacza to rosnącą świadomość znaczenia ciągłego uczenia się w warunkach gwałtownych przemian technologicznych.
Kluczowe wyzwania i szanse
-
Automatyzacja i redystrybucja ról zawodowych – do 2027 r. zautomatyzowanych może zostać 23% zadań, co oznacza likwidację 83 milionów stanowisk, ale też utworzenie 69 milionów nowych, związanych z AI, uczeniem maszynowym i zieloną transformacją.
-
FOBO (Fear of Becoming Obsolete) – 22% pracowników w USA obawia się, że ich stanowisko stanie się zbędne wskutek rozwoju AI. Eksperci WEF podkreślają konieczność wdrażania rozwiązań takich jak programy reskillingowe czy reverse mentoring.
-
Rola pracodawców i menedżerów – Mimo że aż 94% pracowników i 99% kadry zarządzającej deklaruje podstawową znajomość narzędzi generatywnej AI, menedżerowie często nie doszacowują skali ich użycia – w rzeczywistości jest ona 3x wyższa.
Co istotne, sektor non-profit również znajduje się na progu transformacji. Badania organizacji NetHope i TechSoup wskazują, że większość NGOs nie posiada strategii wdrażania AI ani zasobów do przeprowadzenia procesów przekwalifikowania swoich zespołów.
Poprzednie edycje
3 panele dyskusyjne
16 prezentacji
130+ uczestników
80+ podmiotów
Zgłoś propozycję wystąpienia
Propozycje obszarów tematycznych (katalog nie jest zamknięty):

AI & Kompetencje przyszłości

Reskilling NGO - transformacja od środka

Biznes i technologia na rzecz zmiany społecznej

Edukacja i inkluzja w dobie AI

Polityki i strategie dla AI w organizacjach

Przyszłość pracy i rynku zatrudnienia
Ważne terminy

17 sierpnia 2025

8 września 2025

15 września 2025
publikacja agendy + otwarcie rejestracji

23-24 października 2025
Formularz zgłoszeniowy
Partnerzy
2014 – 2025 Ⓒ Design & Service by SOC TECH LAB