Okno na kulturę
Autorzy: Barbara Tichy, Elżbieta Rajczak
Innowacja powstała we współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie i nieformalnego wolontariatu sąsiedzkiego „Wespół W Zespół dla Solca”. To projekt interaktywnych warsztatów muzealnych adresowanych do seniorów i realizowanych online.
Celem innowacji jest wprowadzenie nowej jakości w życie seniorów zależnych poprzez udział w interaktywnych muzealnych warsztatach online. Kontakt z kulturą, to dobra przestrzeń do nawiązywania nowych relacji społecznych oraz sposób na zwiększenie dobrostanu i wzmocnienie kondycji psychicznej osób starszych. Szczególnie seniorów zależnych, nad którymi opieka często ogranicza się do potrzeb bytowych, nie uwzględniając potrzeb wyższego rzędu.
Stworzony program kulturalny realizowany przez muzeum w domach seniorów zależnych, uchyla przed nimi „Okno na kulturę” wprowadzając uczestników spotkań w fascynujący świat eksponatów i jednocześnie wsłuchując się w ich głos: skojarzeń, doświadczeń i interpretacji.
Ważnym elementem budowania sieci wsparcia w innowacji są wolontariusze wspierający seniorów bezpośrednio, odwiedzając ich w domach ze sprzętem komputerowym i wspólnie uczestnicząc w spotkaniach online. Inni wolontariusze zdalnie wspierali seniorów, którzy łączyli się na warsztaty samodzielnie, udzielając im wsparcia w razie problemów technicznych oraz wspólnie realizując interaktywne zadania edukacyjne.
Zarówno seniorzy jak i wolontariusze docenili wartość relacji międzypokoleniowych. Podkreślali radość z wzajemnych inspiracji i opinii. Podkreślali również korzyść z ciekawie spędzonego czasu na warsztatach i możliwości poszerzania wiedzy o sztuce.
Każda instytucja kultury mająca własną kolekcję może wdrożyć inicjatywę
Nieodzownym elementem innowacji jest zbudowanie sieci wolontariuszy. Można ją budować w oparciu o osoby związane z wolontariatem w danej instytucji. Warto też skorzystać ze współpracy z innymi lokalnymi wolontariatami – szkolnym, parafialnym, sąsiedzkim, pracowniczym. Współpraca taka pomoże w lepszym rozeznaniu potrzeb i specyfiki społeczności lokalnej a przede wszystkim umożliwi dotarcie do ostatecznych odbiorców innowacji seniorów zależnych.
Główną korzyścią dla realizatora innowacji – muzeum, a także podmiotu wspierającego jego działania jest krok na drodze ku nowoczesnej instytucji, w której głównymi elementami programu są: edukacja permanentna (przez całe życie), programy społeczne (wrażliwość na odbiorców zagrożonych wykluczeniem społecznym), projekty partycypacyjne (oddające głos i sprawczość uczestnikom), indywidualne podejście do odbiorcy (wrażliwość i otwartość na potrzeby różnych grup odbiorców). Dla osób zaangażowanych we wdrożenie innowacji działania te są okazją do poszerzenia kompetencji w tworzeniu projektów międzypokoleniowych, pracy z seniorami zależnymi, ćwiczenia otwartości i wrażliwości na potrzeby indywidualnych odbiorców. Pomysł został przetestowany w ramach grantu „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2”.
Powiązane teksty
Related
Kumple bez uprzedzeń
Obraz wygenerował Damian Wojciech Dudała by AI Bing Image Cretaor.Autorzy:Małgorzata SkałaInnowacja powstała we współpracy Muzeum Narodowego w Warszawie i nieformalnego wolontariatu sąsiedzkiego „Wespół W Zespół dla Solca”. To projekt interaktywnych warsztatów…
2014 – 2023 Ⓒ | Design & Service by SOC TECH LAB