/

Social Media

Zobacz inne nasze serwisy

Magazyn SOC TECH LAB

Czasopismo online o demokracji lokalnej, cyfrowej partycypacji obywatelskiej i civic tech.

Studio SOC TECH LAB

Usługi w zakresie projektowania i wdrażania stron internetowych, projektowania aplikacji mobilnych , audytu dostepności cyfrowej oraz badań UX.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Narzędziownik Partycypacji Cyfrowej” Fundacji SOC TECH LAB, który odbędzie się 27 maja 2025 r. o godz. 11.00. W trakcie webinaru przyjrzymy się najważniejszym zjawiskom i danym z obszaru cyfrowego angażowania obywateli – od rosnącej aktywności młodych pokoleń, przez gwałtowny rozwój platform civic-tech, po nowe technologie (AI, blockchain, prosocial media), które kształtują sposób, w jaki mieszkańcy włączają się w życie publiczne.

Dynamiczne zmiany społeczne sprawiają, że cyfrowe formy zaangażowania zdecydowanie zyskują na znaczeniu. Z najnowszego badania Eurobarometru wynika, że aż 64% młodych Europejczyków w wieku 15–30 lat brało udział w aktywnościach jakiejś organizacji w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 48% podjęło konkretne działania obywatelskie – od podpisywania petycji, przez udział w demonstracjach, po wysyłanie listów do polityków . Jednocześnie rośnie świadomość wpływu tych działań na kształtowanie polityki lokalnej i europejskiej, a młode pokolenie coraz częściej oczekuje od decydentów nie tylko konsultacji, lecz realnego uwzględniania ich głosu (Eurobarometer Survey Shows Young People’s Active Participation in Civic and Democratic Life Ahead of the European Elections, 2024).

Jednocześnie, wg Civic Engagement Platform Market Research Report 2033, rynek narzędzi civic-tech przeżywa gwałtowny rozwój – w 2023 r. jego wartość szacowano na około 7,3 mld USD, a analitycy prognozują wzrost do 15,8 mld USD do 2032 r. przy średniorocznym tempie wzrostu (CAGR) na poziomie 9,1%. Napędzają go przede wszystkim: rosnące potrzeby transparentności władzy, popularyzacja aplikacji mobilnych do konsultacji oraz wdrożenia rozwiązań opartych na AI, blockchain czy mechanizmach gamifikacji.

Zakres tematyczny webinaru:

  1. Jakie główne trendy społeczne (demograficzne, edukacyjne, środowiskowe) kształtują dziś cyfrową partycypację?
  2. W jaki sposób technologie takie jak sztuczna inteligencja, blockchain i platformy mobilne zmieniają formy zaangażowania obywateli?
  3. Jakie wyzwania (techniczne, etyczne, w zakresie dostępności) towarzyszą wdrażaniu nowych narzędzi partycypacyjnych?
  4. Jak zadbać o inkluzję i etykę przy projektowaniu procesów – by Smart Citizen był dostępny dla wszystkich grup społecznych?
  5. Rekomendacje i dobre praktyki – konkretne kroki, które organizacje i instytucje mogą podjąć, aby skutecznie wdrażać społeczno-technologiczne trendy.

Agenda
11:00 – 11:15 Powitanie i wprowadzenie
11:15 – 11:50 Trendy społeczne i technologiczne kształtujące cyfrową partycypację
11:50 – 12:00 Wyzwania we wdrażaniu nowych narzędzi partycypacyjnych
12:00 – 12:10 W stronę Smart Citizen – inkluzja i etyka
12:10 – 12:20 Rekomendacje i dobre praktyki
12:20 – 12:30 Q&A

Webinarium poprowadzi Damian Wojciech Dudała, projektant zielonych i dostępnych produktów cyfrowych, projektant UI/UX oraz badacz społeczny i UX. Prowadzi audyty dojrzałości cyfrowej, potrzeb cyfrowych i szkolenia dla biznesu oraz sektora non-profit w zakresie transformacji cyfrowej. Posiada wieloletnie doświadczeniem w projektowaniu procesów inkluzywnych i wspieraniu instytucji publicznych oraz NGO w budowaniu otwartych modeli współpracy. Członek GRAI (Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji) ds. demokracji i praw człowieka oraz podsekcji ds. cyfrowej demokracji, demokratycznych innowacji i transparentności przy Ministerstwie Cyfryzacji od 2024. Członek grupy roboczej ds. partycypacji i dialogu obywatelskiego przy Ministrze ds. Społeczeństwa Obywatelskiego od 2024.

Więcej o projekcie „Narzędziownik Partycypacji Cyfrowej”https://soctechlab.org/projekt/narzedziownik-partycypacji-cyfrowej/

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Rejestracja: https://soctechlab.clickmeeting.com/w-strone-smart-citizen-spoleczno-technologiczne-trendy-partycypacji-cyfrowej

„Program dofinansowany ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.”

Autor: Damian Wojciech Dudała